30 iyul, Fineko/abc.az. Bu ilin I yarısında Azərbaycanın dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş daxili dövlət borcuna xidmət xərclərindən dövlət istiqrazları üzrə faiz və diskont ödənişlərinin yerinə yetirilməsinə 275,9 milyon manat məbləğində vəsait istifadə edilib.
ABC.AZ Maliyyə Nazirliyinə istinadən xəbər verir ki, 6 ayda 1 971,9 milyon manat məbləğində dövlət istiqrazları üzrə vaxtı çatmış əsas borc vəsaiti investorlara geri ödənilib, habelə 200 milyon manat məbləğində dövlət istiqrazları daxili maliyyə bazarında yerləşdirilib.

Azerbaijan spent 275.9 million manats for Jan-Jun to make payments on state bonds
July 30, Fineko/abc.az. In the 1st half of this year, from the expenses on servicing the domestic public debt, provided for in the State Budget of Azerbaijan, finances in the amount of 275.9 million manats were used to make interest and discount payments on state bonds.
According to the Ministry of Finance, in the first  6 months of 2026, the principal amount of the maturing government bonds was returned to investors for 1.97 billion manats, and government bonds for 200 million manats were placed at the domestic financial market.